Головне управління надає консультації: Правильне оформлення трудових відносин на період карантину

07 жовтня 2020

На період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), Держпраці не припиняє проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань, що належать до її компетенції.

Цього разу  старшим інспектором Головного управління Держпраці в Одеській області Ігорем Сорокіним спільно з заступником начальника відділу надання соцпослуг Ренійської районної філії Одеського обласного центру зайнятості Людмилою Руденко такий захід проведено з головою сільськогосподарського виробничого кооперативу «Світанок» Ренійського району Миколою Кара та головним бухгалтером господарства Валентином Коробер.

Фахівець ГУ Держпраці наголосив, що в умовах карантину гостро стоїть  питання правильного оформлення трудових відносин на період карантину;  у числі найпоширеніших рішень роботодавців – застосування відпустки без збереження зарплати. Інформував про алгоритми для застосування такої форми зупинення активної трудової діяльності та як правильно оформити відпустку без збереження заробітної плати на весь період карантину.

За загальним правилом, згідно ч. 1 ст. 26 Закону України “Про відпустки” (далі – Закон про відпустки), відпустка за власний рахунок може надаватися на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік.

Але у зв’язку із епідемією зазначену статтю 26 доповнено новою нормою, яка звучить так: “У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті”.

Піти у відпустку без збереження заробітної плати на час карантину – право працівника, яким він може скористатися лише за його бажанням. Якщо працівник не хоче іти в таку відпустку, відправити працівника у таку відпустку роботодавець не має права.

Працівник має написати заяву з проханням надати йому відпустку без збереження заробітної плати на час карантину, а роботодавець – видати на його підставі наказ (розпорядження). Неприпустимо примушувати працівників до написання заяв про надання відпусток без збереження заробітної плати або до звільнення за власним бажанням чи то за угодою сторін.

Людмила Руденко розповила, що в період дії карантину  центрами зайнятості надається допомога по частковому безробіттю застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Зазначена допомога надається роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину та у разі сплати ним єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягомшести місяців, що передують даті зупинення діяльності.

Фахівець служби зайнятості наголосила, що питання детінізації та легалізації зайнятості населення та заробітної плати залишається актуальним і сьогодні, адже від розміру заробітної плати залежить рівень соціального захисту людини. Легальна робота, належним чином оформлені трудові відносини між найманим працівником та роботодавцем – це й листки непрацездатності, оплата відпустки, нарахування, допомога у разі отримання травми на виробництві, гідна пенсія, належна виплата допомоги по догляду за дитиною тощо.

Співпраця з центроми зайнятості здійснюється на виконання «Порядку взаємодії Державної служби України з питань праці та Державної служби зайнятості»,  який затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2014 р.№437.

 

Прес-служба Головного управління