Головне управління Держпраці в Одеській області наголошує: газ помилок та недбальства не пробачає!

16 червня 2021

Питання безпечного використання газу в побуті завжди актуальне. «Необережне поводження з вогнем та газом в побуті – небезпека для нас», «Газ помилок та недбальства не пробачає» – під такими приблизно гаслами проходять лекції і бесіди на підприємствах, в установах та  навчальних закладах України.

Безпека використання газового обладнання в побуті — одна з головних турбот Держпраці.

Державна служба України з питань праці звертає увагу на те, що під час використання газового обладнання в закладах соціально-культурної сфери, зокрема, освіти, медицини, культури, громадського харчування зростає ймовірність виникнення нещасних випадків, аварій, пожеж, у тому числі під час експлуатації котелень, газовикористовуючого обладнання та нагрівальних приладів.

Основними причинами настання таких ситуацій є:

експлуатація приладів та обладнання з несправними засобами захисту і сигналізації;

самовільне втручання в їх конструкцію;

непроведення їм своєчасного технічного обслуговування з метою утримання в технічно справному стані;

експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки без проведення їм технічного огляду чи експертного обстеження;

недотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та відповідних інструкцій під час експлуатації приладів і обладнання;

допуск працівників до виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування без проведення їм навчання з питань охорони праці, в тому числі без присвоєння відповідної групи з електробезпеки;

порушення проектних рішень щодо експлуатації систем димовідведення та вентиляції приміщень.

Імовірність настання ризиків негативних ситуацій посилюється практикою установки в приміщеннях громадських будівель герметичних пластикових вікон і дверей, що унеможливлює вільний доступ повітря в приміщення без встановлення додаткових вентиляційних систем.

Особливу увагу необхідно звернути на експлуатацію теплових пунктів, в яких проведено реконструкцію з метою заміни газовикористовуючого обладнання на твердопаливні котли чи додаткового встановлення їх в тому ж приміщенні.

          Головне управління Держпраці в Одеській області, звертаючись до мешканців Одеси та  області, зазначає:

з початком літнього сезону в місті та області відновили свою діяльність санаторії, бази відпочинку, дитячі літні табори та ін.., де активно використовується газове обладнання. Особливо зараз, коли сонце ще не вступило у свої права, і помешкання потребують обігріву.

Для безаварійного використання газового обладнання необхідно провести його технічне обслуговування силами спеціалізованої організації та перевірити справність роботи димоходів та вентканалів.

Безпека використання газового обладнання в побуті залежить від кількох основних чинників: у першу чергу – від стану системи газопостачання та газового обладнання в житлових будинках, технічне обслуговування яких здійснює ПАТ «Одесагаз». Мешканці житлових будинків повинні заключити договір з газопостачальним підприємством, яке перед опалювальним сезоном проведе своєчасне і якісне планово-технічне обслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання та попередить  самовільне втручання абонентів у системи газопостачання.

По-друге, безпечне споживання газу визначається технічним станом вентиляційних каналів, своєчасність перевірок яких повинно забезпечуватися житловими організаціями міста. Через поступове старіння стану вентиляційних каналів житлового фонду порушується їх герметичність, що не ліпшим чином впливає на тягу. Тому перед опалювальним сезоном балансоутримувач повинен організувати чергову перевірку та прочищення вентиляційних каналів. Відповідно до «Правил безпеки користування побутовими газовими приладами» та «Правил безпеки систем газопостачання України» обстеження вентиляційних каналів проводиться тільки спеціалізованою організацією. Результати оформляються відповідним актом.

У випадку виявлення несправних і непридатних до подальшої експлуатації вентиляційних каналів, представник організації, який виконує перевірку, зобов’язаний попередити власника під розписку про заборону користування газовими приладами та негайно надати газопостачальній організації ПАТ «Одесагаз» акт перевірки для відключення газових приладів від системи газопостачання. Газопостачальна організація, у свою чергу, зобов’язана терміново перекрити доступ газу до всіх газових приладів, крім газових плит для приготування їжі, при умові наявності кватирки на кухні.

Третім чинником є суворе дотримання правил роботи газових плит та приладів опалення самими споживачами. Нерідко, не задумуючись, мешканці квартир самовільно втручаються в систему газопостачання, конструкцію газових приладів та вентиляційних каналів. А представників згаданих служб не впускають до власних помешкань. Хоча не слід забувати, що відповідальність за організацію проведення щорічного технічного огляду газових приладів опалення покладена чинними нормативами саме на власників квартир.

А як розцінити використання побутових газових плит для обігріву приміщення? Як зрозуміти використання у багатоповерхових будинках балонів зі скрапленим газом?! Такі «подвиги» несвідомих громадян – смертельна небезпека для оточуючих!

Звертаємося до вас із проханням постійно дотримуватись правил безпечного користування газовими приладами! Нехтування правилами безпеки під час використання газу призводить до непоправних трагедій! Як наслідок – гинуть люди!

Основні причини нещасних випадків – несправний стан вентканалів; експлуатація побутових газових приладів із несправними системами відведення продуктів згоряння у димові та вентиляційні канали житлових будинків; самовільне втручання потерпілих у роботу газових приладів і мереж.

Пам’ятайте! Порушення правил експлуатації газових приладів та неналежний догляд за ними є причиною смертельних нещасних випадків!

Будьте завжди уважні у користуванні газом, бо у цьому – запорука вашої безпеки та безпеки близьких вам людей!

 

Прес-служба Головного управління