Безпека використання газу в побуті: від чого вона залежить?

08 грудня 2022

Питання безпечного використання газу в побуті завжди актуальне. „Необережне поводження з вогнем та газом в побуті — небезпека для нас”, „Газ помилок та недбальства не пробачає!” — на цю тему представники Держпраці постійно звертають увагу людей під час семінарів, зустрічей, бесід.

Державна служба України з питань праці звертає увагу на те, що під час опалювального сезону на підприємствах, в закладах соціально-культурної сфери, зокрема, освіти, медицини, громадського харчування тощо зростає ймовірність нещасних випадків, аварій, пожеж, у тому числі під час експлуатації котелень, газовикористовуючого обладнання та нагрівальних електричних приладів.

Держпраці звертає увагу на основні причини таких ситуацій:

-експлуатація приладів та обладнання з несправними засобами захисту і сигналізації;

-самовільне втручання в їх конструкцію;

–непроведення їм своєчасного технічного обслуговування з метою утримання в технічно- справному стані;

– експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки без проведення їм технічного огляду чи експертного обстеження;

-недотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та відповідних інструкцій під час експлуатації приладів і обладнання;

– допуск працівників до виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування без проведення їм навчання з питань охорони праці, в тому числі без присвоєння відповідної групи з електробезпеки;

-порушення проектних рішень щодо експлуатації систем димовідведення та вентиляції приміщень.

Імовірність  ризиків негативних ситуацій посилюється практикою установки в приміщеннях громадських будівель герметичних пластикових вікон і дверей, що унеможливлює вільний доступ повітря до приміщення без встановлення  додаткових вентиляційних систем.

З настанням холодів можуть статися нещасні випадки, повязані з використанням газу в побуті.

Зовсім недавно, 16 листопада 2022 року,  в м. Одесі сталася аварія, пов’язана з використанням газу в побуті: у житловому будинку по вул. Краснова, 1, вибухнув природний газ. У результаті аварії госпіталізовано 2 особи, зруйновано 2 квартири та знищено майно.

Від чого залежить безпека використання газового обладнання в побуті?

Передусім  від кількох основних чинників. У першу чергу — від стану системи газопостачання та газового обладнання в житлових будинках, технічне обслуговування яких здійснює ПАТ „Одесагаз”. Газопостачальне підприємство перед опалювальним сезоном повинно проводити своєчасне і якісне планово-технічне обслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання та вживати заходів щодо запобігання самовільному втручанню абонентів у системи газопостачання.

По-друге, безпечне споживання газу визначається технічним станом вентиляційних каналів, своєчасність перевірок яких повинна забезпечуватись житловими організаціями міста. Через поступове старіння стану вентиляційних каналів житлового фонду порушується їх герметичність, що не ліпшим чином впливає на тягу. Тому перед опалювальним сезоном комунальне підприємство  повинно організувати чергову перевірку та прочищення вентиляційних каналів. Відповідно до „Правил безпеки користування побутовими газовими приладами” та „Правил безпеки систем газопостачання України” обстеження  вентиляційних каналів проводиться тільки спеціалізованою організацією. Результати оформлюються відповідним актом.

У випадку виявлення несправних і непридатних до подальшої експлуатації вентиляційних каналів, представник організації, який виконує перевірку, зобов’язаний попередити власника  під розписку про заборону користування газовими приладами та негайно надати газопостачальній організації ПАТ „Одесагаз” акт перевірки для відключення газових приладів від системи газопостачання. Газопостачальна організація, у свою чергу, зобов’язана  терміново перекрити доступ газу до всіх газових приладів, крім газових плит для приготування їжі, за умови наявності кватирки на кухні.

Третім чинником є суворе дотримання правил роботи газових плит та приладів опалення самими споживачами. Нерідко, не задумуючись, мешканці квартир самовільно втручаються  в систему газопостачання, конструкцію газових приладів та вентиляційних каналів. А представників згаданих служб не впускають до власних помешкань. Хоча не слід забувати, що відповідальність за організацію проведення щорічного технічного огляду газових приладів опалення покладена чинними нормативами саме на власників квартир.

А як розцінити використання побутових газових плит для обігріву приміщення? Як зрозуміти використання у багатоповерхових будинках балонів зі скрапленим газом? Такі „подвиги” несвідомих громадян — смртельна небезпека для оточуючих!

Звертаємося до вас з проханням постійно дотримуватись правил безпечного користування газовими приладами! Нехтування правилами безпеки під час використання газу призводить до непоправних трагедій! Як наслідок — гинуть люди!

Основні причини нещасних випадків:

  • несправний стан вентканалів;
  • експлуатація побутових газових приладів із несправиними системами відведення продуктів згоряння у димові та вентиляційні канали житлових будинків;
  • самовільне втручання потерпілих у роботу газових приладів і мереж.

Пам’ятайте! Порушення правил експлуатації газових приладів та неналежний догляд за ними  — причини смертельних нещасних випадків!

Будьте завжди уважні у користуванні газом, бо у цьому — запорука безпеки не лише вашої, а й близьких вам людей!

Прес-служба