ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ ПІДТРИМАВ ПРАВОВУ ПОЗИЦІЮ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЩОДО ДОДЕРЖАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ ТА СПЛАТИ ШТРАФУ МАЙЖЕ ПІВМІЛЬОНА ГРИВЕНЬ

05 січня 2022

👨‍⚖️ Відповідно до вимог Конвенції Міжнародної організації праці №81, яка ратифікована Законом України від 08 вересня 2004 року №1985-IV, ст. 259 Кодексу законів про працю України, п.п.3 п.5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №295 «Деякі питання реалізації ст. 259 Кодексу законів про працю України та ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наказом Головного управління Держпраці в Одеській області від 01 лютого 2019 року призначено здійснення позапланового заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційного відвідування ПАТ “Харчовик” у період з 06 лютого 2019 року по 15 лютого 2019 року (включно).

📌06 лютого 2019 року головним державним інспектором Головного управління Держпраці в Одеській області (далі – Головне управління Держпраці) здійснено спробу проведення інспекційного відвідування ПАТ «Харчовик», за результатами якого складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням обставин щодо недопущення до проведення перевірки, створення перешкоди у її проведенні з питань додержання законодавства про працю, а саме: фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків”.

🖋Постановою Головного управління Держпраці від 25 лютого 2019 року винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами у сумі 417 300 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням контролюючого органу, ПАТ «Харчовик» звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпраці, в якій просив визнати протиправною та скасувати постанову від 25 лютого 2019 року.

🔍Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 – позов ПАТ «Харчовик» задоволено. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2019 – залишити дане рішення без змін.

📎Не погодившись з рішеннями судів першої та другої інстанцій, Головним управлінням Держпраці в Одеській області оскаржено у Верховному Суді України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дані рішення та доведено законність дій та правомірність постанови про накладення штрафу.

⚖️Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, дійшов наступного висновку. На виконання ч. 1 ст. 259 КЗпП України Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №295, який, згідно з його п. 1, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі – об`єкт відвідування). За змістом пп. 2 п. 11 Порядку № 295 інспектор праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право: ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об`єктом відвідування підприємства їх копії або витяги.

Cуди попередніх інстанцій керувалися тим, що з направлення на здійснення інспекційного відвідування вбачається, що предметом здійснення позапланового заходу стосовно позивача є додержання законодавства про працю, а не виявлення порушень щодо фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

Такий предмет позапланового заходу як додержання законодавства про працю є загальним, який включає в себе, серед іншого виявлення порушень щодо фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

📍З огляду на це, штраф обґрунтовано накладено саме за недопущення посадової особи контролюючого органу до проведення перевірки з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Головне управління Держпраці правильно кваліфікувало це правопорушення та визначило захід відповідальності.

👩‍⚖️ Касаційну скаргу Головного управління Держпраці в Одеській області задоволено.

Тим самим, ПАТ «Харчовик» зобов’язано сплатити штраф у розмірі 417 300 грн.